Ako pomôcť našej planéte?

1. SEPARUJ

Separuj odpad, kde môžeš. Doma, vonku či v práci. Inšpiruj ľudí okolo seba a nauč ich separovať tiež.

2. NÁKUP V OBCHODE

Používajte nákupné tašky opakovane bez ohľadu na to, či sú vyrobené z plastu alebo sú plátené. Plátené sa dajú jednoducho oprať. Najlepšia je taška z textilu na opakované použitie.

3. VLASTNÉ NÁDOBY

Nákup potravín či drogérie do vlastnej nádoby je síce náročný, avšak v dnešnej dobe už nie je nemožný. Preto sa snažte čo najviac nákupov baliť do vlastných nádob.

4. PRÍBOR ČI SLAMKY

Neobjednávajte si s jedlom aj plastový riad, vezmite si jeden klasický, najlepšie skladací, ktorý ľahko vložíte do kabelky. Ten si strážte a opakovane umývajte. Polystyrén sa rozkladá 1 000 rokov a preto je lepšie vyhnúť sa aj slamkám.

5. MAKEUP

Vatové tampóny sa pri odlíčení či líčení dajú vymeniť za opakovane použiteľné hubky. Mnohé kozmetické značky majú recyklačný program na prázdne obaly svojich výrobkov.

6. VÝLET DO PRÍRODY

Nič nenechávajte v prírode na zemi a nehádžte v žiadnom prípade do vody. Pripravte si sáčok na odpad a v ňom odpad vezmite so sebouť. Neskôr vyhoďte na správnom mieste, ideálne separujte. Neodhadzujte ani cigaretové ohorky v prípade, že ste fajčiar, tie sa rozkladajú 3 mesiace až 2 roky.

7. ELEKTRONICKÉ POZNÁMKY

Ak je Vaša kancelária je plná malých farebných lepiacich papierikov, skúste ich vymeniť za elektronické poznámky priamo na ploche počítača alebo v mobile. Je dôležité, mať poznámky predsa vždy pri sebe.

8. PRÍRODNÁ KOZMETIKA

Na trhu je jej veľa, stačí si vybrať tú svoju, ktorá Vám bude pasovať. Napríklad úžasné sú aj tuhé šampóny. Spočiatku je síce zvláštne nanášať si na hlavu niečo ako mydlo, ale zamilujete si to. Vydrží dlhšie. A nezostane vám doma žiadny plast – výrobcovia ich balia do papierového obalu.

9. SWAPUJTE

Vymieňajte. Oblečenie, kabelky, topánky, doplnky. Prineste, pošlite oblečenie, ktoré vám už dlho len visí v skrini, nenosíte ho a vymeňte ho za iné. Za to, ktoré zas viselo v skrini niekomu inému. Operte, ožehlite, doneste na swap a vyberajte nové kúsky.

10. PITNÝ REŽIM

Prestaňte kupovať balené nápoje a noste so sebou vlastnú fľašu.